Tip! : Možnosti úprav textur ve SketchUpu

To, že je možné jednotlivé plochy modelu pokrýt libovolnými materiály, ví asi každý. Někdy byste však potřebovali pro reálnou prezentaci vizualizovaného 3D modelu, např. kusu nábytku jako je na obrázku, nejlépe textury dvě – jednu s horizontálně orientovanými léty a jednu s vertikální orientací let.

Je tomu skutečně tak? Nebo si naopak vystačíme s jednou texturou? Porovnejte prosím oba obrázky…

SketchUp nabízí široké možností práce s texturami. Vedle možnosti výběru vzoru textury, úpravy barevného odstínu textury nebo zadání jejího měřítka v okmě materiálů, umožňuje také texturu posunout do požadovaného počátku, natočit o zvolený úhel, případně různě deformovat, převrátit, atd…

Kde se tedy tyto volby nacházejí?

Jak je ve SketchUpu zvykem, jsou nám vlastně vždy po ruce. Stačí kliknout na plochu, kde se nám textura svojí orientací nelíbí, pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat volbu Textura > Pozice.

Tím se dostáváte do editačního módu pro práci s texturou a dalším klikem pravým tlačítkem získáte nabídku dalších možností. Pro rychlé a přesné natočení textury vyberte volbu Rotace > 90.

Pokud potřebujete natočit texturu o požadovaný úhel, využijte barevných připínáčků. 

Červený umožní pomocí myši umístit počátek textury přesně do požadovaného místa, zelený dovoluje natočení textury nebo změnu její velikosti na dané ploše, modrým žlutým zkosíte texturu jednostranně nebo oboustranně.

Pokud jste s výsledkem spokojeni a přejete si ukončit editační režim pro práci s texturou, kliknete opět pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Hotovo.

Popsané možnosti se mohou hodit při potřebě natočení let dřevěného dekoru o 45 stupňů např. u rohové skříňky, nastavení počátku dlažby od vybraného rohu místnosti, případně její natočení na koso, sladění textury střešní tašky dle sklonu střechy, atd…

Výše uvedené platí při umístění textury na plochy modelu. Pokud se rozhodnete nanést textury na skupiny nebo komponenty, je to také možné a mnohdy i výhodné, ovšem pozor – platí zde mírně odlišná pravidla. Ale to už je zase jiná pohádka. 🙂

Pokud shledáváte tento tip za užitečný a budete chtít proniknout do tajů SketchUpu více do hloubky, můžete se zúčastnit některého z plánovaných školení jak pro pokročilé uživatele SketchUp tak pro úplné začátečníky.

Případně můžete poslat svůj názor na email info@cadsys.cz. Díky za každou reakci nebo komentář.

Za CADsys zpracoval: Tomáš Furko